Tule kuulemaan avoimen tieteen ja tutkimuksen (AVOTT-)seurannan toteutuksesta vuonna 2024.
Seurannan tiedonkeruun vastausaika on 4.5.–14.6.2026.
Kaikille avoin tilaisuus järjestetään Zoomissa 4.5.2024 klo 13–14.30:
AVOTT-sihteeristön ja Julkaisufoorumin yhteinen kooste tuotetaan tasaisin väliajoin välittämään avoimen tieteen ja vastuullisen arvioinnin kansainvälisiä kuulumisia.
Seurannan hyödyntäminen kansainvälisessä tiedonkeruussa
Avoimen tieteen ja tutkimuksen seurannoilla on monta tavoitetta, ja niiden vaikuttavuus jakaantuu monelle eri tasolle: kansainvälisesti, kansallisesti ja organisaatioille. Avoimen tieteen
Kansainvälisiin seurantoihin osallistuminen on vaikuttava teko. Pohdimme OKM:n kanssa, miksi seurantatiedon tuottaminen on vaikuttamista, strategiaa ja yhteiskunnallista vastuuta.
Kansainvälinen kehitys avoimen tieteen seurannassa on vilkasta. EOSCin ja UNESCOn seurannat ovat meneillään, ja uusi OSMI-aloite kehittää seurannan yleisiä periaatteita globaalisti.
Tervetuloa osallistumaan 10.3.2025 klo 10–12 avoimen tieteen ja tutkimuksen tutkimusaineistojen asiantuntijaryhmän työpajaan, jossa kehitämme vuoden 2026 AVOTT-seurannan tutkimusaineistojen määrällisiä indikaattoreita.