Webinaari Research Data Alliance’n 25. yleiskokouksesta

International Data Week -mainoskuva, jossa tapahtuman tiedot ja sponsorit
Alkaa
Loppuu
Tapahtumapaikka
Zoom

Tervetuloa webinaariin kuulemaan tutkimusdatan maailmanlaajuisen yhteisön Research Data Alliance’n (RDA) ajankohtaisia kuulumisia! 

Ulriika Vihervalli Tieteen tietotekniikan keskus CSC:n kansainvälisen toiminnan yksiköstä kertoo perjantaina 3.10. kello 10 järjestettävässä kaikille avoimessa webinaarissa RDA:n tulevan yleiskokouksen aiheista. RDA 25. yleiskokous järjestetään Brisbanessa Australiassa 13.-16.10. osana International Data Week -tapahtumaa. Kokouksessa tullaan käsittelemään monia suomalaisen tiedeyhteisön kannalta ajankohtaisia kysymyksiä, kuten kansallisten tutkimusdatapalvelujen järjestämistä, arkaluonteisen datan käsittely-ympäristöjä, sekä tekoälyn hyödyntämistä tutkimusdatan hallinnassa.

Webinaari on suunnattu sekä suomalaisille RDA-jäsenille että kaikille tutkimusdatan hallinnasta kiinnostuneille. Jos RDA ei ole sinulle entuudestaan tuttu, saat tilaisuudesta myös yleiskatsauksen organisaatioon ja sen toimintaan, sekä vinkkejä siihen miten toiminnasta voi päästä osalliseksi.

Webinaarin esittelyosuus pidetään englanniksi, ja se tallennetaan. Webinaarin keskusteluosuus voidaan pitää suomeksi tai englanniksi osallistujien toiveista riippuen. Keskustelua ei tallenneta. 

RDA on vuonna 2013 toimintansa aloittanut globaali jäsenjärjestö, joka keskittyy tutkimusdataan liittyviin kysymyksiin. RDA:ssa on yli 15 000 henkilöjäsentä ja 100 organisaatiojäsentä eri puolilta maailmaa. Suomalaisia jäseniä on noin 200. CSC on RDA:n organisaatiojäsen.

Lisätietoja RDA:sta ja sen tapahtumista löytyy RDA:n verkkosivuilta.

Ilmoittautumislinkki: https://cscfi.zoom.us/meeting/register/B7W4gkkpRhKS7-sPoAPYKA

Osallistuminen
Verkossa
Tapahtuman teemat
Tapahtuman järjestäjä
EOSC Finnish Forum