Suomen EOSC-foorumi aloittaa EOSC-kahvit

8.4.2021
Kuvituskuva, jossa näkyy sinistä taivasta ja pilviä.

Suomen EOSC-foorumi aloittaa kahvituokiot, joissa keskustellaan vapaamuotoisesti EOSC-yhdistyksen viimeisimmistä kuulumisista.

EOSC-kahvituokiot ovat Suomen EOSC-foorumin jäsenille suunnattuja lyhyitä ja vapaamuotoisia tapaamisia, joissa keskustellaan EOSC-yhdistyksen viimeisimmistä kuulumisista ilman erityistä kokousagendaa. Kahvituokiot tarjoavat jäsenille myös mahdollisuuden tavata toisiaan ja esittää mitä tahansa kysymyksiä EOSC:iin liittyen.

Ensimmäiset EOSC-kahvit järjestetään:

  • tiistaina 13.4.2021 klo 9.00–9.40 (EET)
  • keskiviikkona 14.4. klo 9.00–9.40 (EET)

Niissä keskitytään EOSC-yhdistyksen uusiin neuvoa-antaviin ryhmiin (engl. Advisory Groups).

Suomen EOSC-foorumi (EOSC-FF) on kansallinen verkosto kaikille EOSC:n sidosryhmille Suomessa. Opetus- ja kulttuuriministeriö, Suomen Akatemia, Tieteellisten seurain valtuuskunta ja CSC – Tieteen tietotekniikan keskus perustivat sen tammikuussa 2021.

Lue lisää Suomen EOSC-foorumista ja liity jäseneksi!

Jos sinulla heräsi kysymyksiä, niin ota yhteyttä EOSC-foorumin toimistoon.  (eosc-ff-support(at)postit.csc.fi)

Kuva: Unsplash, Pero Kalimero.

Sinua saattaisi kiinnostaa myös