Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäivät 2025

Kuvassa on teksti: Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäivät 2.-4.12.2025.
Alkaa
Loppuu
Tapahtumapaikka
Helsingin yliopisto
Tiedekulma Stage
Tieteiden talo

Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäiviä 2025 vietetään 2.–4.12.2025 Helsingin yliopistolla sekä Tieteiden talolla Helsingissä. Talvipäivien teemana on ”Niin avointa kuin mahdollista”. Tapahtuman järjestävät Avoimen tieteen ja tutkimuksen kansallinen koordinaatio sekä Helsingin yliopisto. 

Luvassa on kaksi päivää keskustelua avoimen tieteen mahdollisuuksista ja rajoista sekä käytännön ratkaisujen esittelyä. Aiheina ovat mm. vastuullinen kansainvälisyys ja tutkimusturvallisuus, avoin tiede ja tutkijoiden sananvapaus sekä avoin tiede tutkimus- ja yritysyhteistyössä. Tämän lisäksi nostetaan esiin myös avoimen tieteen mahdollistajia: palveluita, kannustimia ja avoimen tieteen toimintakulttuuria.

Ohjelma on tänä vuonna jaettu kahteen keskustakampuksella järjestettävään plenaaripäivään sekä Tieteiden talolla järjestettävään asiantuntijapäivään.

Tapahtuman ohjelma on suomeksi, mutta etäosallistujille on käytössä automaattisia käännöstyökaluja. Suuri osa ohjelmasta striimataan, mutta osaan ohjelmasta osallistuminen on mahdollista ainoastaan paikan päällä. Ilmoittautua voi myös ainoastaan moniin yksittäisiin sessioihin, joita varten lomakkeella on erillinen ilmoittautuminen. Lisätietoa päivitetään tälle sivulle syksyn 2025 aikana. 

Ohjelma

Tiistai 2.12. (Helsingin yliopiston päärakennus, pieni juhlasali)

9–10 Ilmoittautuminen ja aamukahvi (päärakennuksen 4. kerroksen aula)

10–12 Avoin tiede ja muuttuva maailma (Päärakennus, pieni juhlasali. Tilaisuus striimataan)

  • Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäivien 2025 avaus: Tutkimusvaradekaani Auli Toom, Helsingin yliopisto, kasvatustieteellinen tdk)
  • AVOTT-pääsihteeri Henriikka Mustajoen tervehdys 

Puheenvuorot:

  • Johtaja Floora Ruokonen, Suomen Akatemia 
  • Opetusneuvos Laura Taajamaa, opetus- ja kulttuuriministeriö

12–13              Lounas (omakustanteinen)

13–16 Avoimen tieteen mahdollisuudet ja rajat: käytännön ratkaisuja (Helsingin yliopiston kirjasto ja Kaisa-Sali (7.kerros)          

13–14.30 Yritysyhteistyö, tutkimusorganisaatiot ja avoimuuden rajat -työpaja (Kaisa-sali). Erillinen ilmoittautuminen. 

                      Puheenvuorot: 

  • Tutkimuspäällikkö Selina Päällysaho, SeAMK  
  • Helsinki Innovation Services HIS 

13–16 Avoimen tieteen tori: Helsingin yliopiston ja muiden toimijoiden avoimen tieteen palveluiden esittelyä (yliopiston kirjasto 7.kerros)

14.30–15       Kahvi (yliopiston kirjasto 7.kerros)

15–16 Avoin tiede ja sananvapaus: tutkijoiden puheenvuoroja (Kaisa-sali).  Erillinen ilmoittautuminen.

Puheenvuorot:

  • Yliopistotutkija Oula Silvennoinen (HY)
  • Yliopistotutkija Salla-Maria Laaksonen (HY)

Keskiviikko 3.12. (Unioninkatu 35, auditorio & Tiedekulma Stage) 

10–12 Kansallisen koordinaation kuulumiset  (Unioninkatu 35, auditorio). Tilaisuus striimataan

  • AVOTT-koordinaation itsearvioinnin 2025 julkaisu
  • Avoimen tieteen palkintojen jako: kansalliset avoimen tieteen palkinnot sekä Helsingin yliopiston avoimen tieteen palkinto 

12–13             Lounas (omakustanteinen)

13–15             Miten avoimuuden käy? Keskustelu Tiedekulman Stagella (tilaisuus striimataan)

  • Päätössanat
  • Paneelikeskustelu: Tutkimusturvallisuus ja tieteen avoimuus.

Keskustelijat:

  • Johtaja juristi Perttu Pohjola, Tampereen yliopisto
  • Toiminnanjohtaja Elina Tonteri, Unifi
  • Yksikön päällikkö Jonas Sivelä, Traficom
  • Keskustelun vetäjänä on toimittaja Mikko Pelttari.

Kahvitus saatavilla Tiedekulmassa klo 12.30 alkaen 

Torstai 4.12. (Tieteiden talo, tarkemmat salit ilmoitetaan myöhemmin) 

Avoimen tieteen ja tutkimuksen koordinaation asiantuntijapäivä  (Tieteiden talo) 

9.30–10 Aamukahvi Tieteiden talolla 

10–12 AVOTT-asiantuntijaryhmien yleiskokous 

12–13             Lounas (omakustanteinen)

13–15.30 Työryhmien kokouksia 

  • Avoimen toimintakulttuurin kehittäminen 
  • Avoin tiede ja tekoäly 
  • Tutkimusaineistojen asiantuntijaryhmä: aineistojen arvomääritys 
  • Lisätietoa myöhemmin 
Osallistuminen
Osittain verkossa
Paikan päällä
Tapahtuman järjestäjä
Avoimen tieteen koordinaatio
Muut järjestäjät