Miten oppimateriaalien avoimuus toteutuu hankkeissa, joissa rahoittaja monesti edellyttää materiaalien avaamista ja avointa jakamista? Millaista tukea hanketoimijat saavat – tai kaipaavat – avoimuuden toteuttamiseen? Tule mukaan webinaariin, jossa pureudutaan oppimateriaalien avoimuuden käytäntöihin, haasteisiin ja mahdollisuuksiin hanketyössä. Webinaarin asiantuntijapuheenvuorot tarjoavat käytännön esimerkkejä, vertaistukea ja vinkkejä kaikille, jotka työskentelevät hankkeissa avoimien oppimateriaalien parissa ja suunnittelevat niiden avaamista.
Webinaarin asiantuntijapuheenvuorot
- Avointa oppimateriaalia opettajien käyttöön: Kokemuksia EMILE-hankkeesta / yliopistolehtori, Dos. Pirjo Kulju, Tampereen yliopisto
- Hankkeen tuotokset aidosti jakoon ja käyttöön: Case tulevaisuusvalmennus avoimena oppimateriaalina / projektipäällikkö Antti Rantaniva, nuorisoalan tutkimus- ja kehittämisyksikkö Juvenia, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamk
Tervetuloa kuulolle inspiroitumaan avoimuudesta!
Webinaari on suunnattu korkeakoulujen TKI-henkilöstölle, opettajille, tukipalveluhenkilöstölle ja kaikille avoimen oppimisen toteutuksesta ja siihen kannustamisesta kiinnostuneille. Webinaarin toteuttaa Avoimen tieteen koordinaation (AVOTT) Oppimisen avoimuuden asiantuntijaryhmän Oppimisen vertaistuki -työryhmä.
Webinaari on maksuton ja siihen ei ole ennakkoilmoittautumista. Esitykset tallennetaan ja viedään Avointen oppimateriaalien kirjastoon.